Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Su kabaklarından tablo gibi ürünler yapıyor
Gündem
2017-02-13 20:07

Su kabaklarından tablo gibi ürünler yapıyor

 Datça’da, evli ve iki çocuk babası elektrikçi Ahmet Baktimur (47), su kabaklarından tablo gibi ürünler yapıyor.

Datça’da 21 yıldır elektrik malzemeleri satışı yapan Baktimur, metal ve benzeri abajurlara olan ilginin azalması üzerine; tamamen doğal malzemelerle, sukabaklarından yaptığı lamba ve çantalarla yeni bir akımın öncüsü oldu.

Yaklaşık bir yıl önce; Dalamandan, Datça’ya gelirken tesadüf eseri yolda bulup yanına aldığı, sukabağı üzerinde yaptığı ilk denemeden olumlu sonuç alan Baktimur, daha sonra birbirinden ilginç ürünler ortaya koymaya başladı.

Bu sanatla tanıştığı ilk günlerde, üzerinde sadece boncuk ve delik işi yapılan sukabaklarını keserek, çeşitli figürler işleyen Baktimur farklı bir çalışma biçimi geliştirdi. Kartaldan, yelkenlilere, çiçeklerden, yıldız ve kelebeklere kadar onlarca figürün üzerlerine işlendiği sukabakları ışıklandırılınca, ortaya çıkan yansıma herkesin büyük beğenisini kazandı.

Su kabaklarından yaptığı ürünlerin, özellikle yabancı turistlerin ilgisini çektiğini söyleyen Baktimur, “Yaptığım ürünler, Almanya, Macaristan, İngiltere, Fransa ve Japonya’ya bile gitti. Yerli müşterilerimiz alt tarafı kabak diyorlar. Oysa üst tarafının sanat olduğunu unutuyorlar. Tek bir kabak üzerinde bir günden fazla çalıştığım oluyor” dedi.

Sukabaklarından yaptığı abajur, okuma lambaları ve çantaların çeşitli boyut ve şekillerde 120 ile 450 TL arasında fiyatla satışa sunduğunu ifade erden Baktimur,  “Toplum doğal olanı tercih ediyor. Eski metal abajurlara artık bakan yok. Bu nedenle su kabağı abajurlarda halatı ilk kez ben kullandım. Eskiden metal aksamlar, kablolar kullanılıyordu. Metaller doğallığı bozuyordu. Ben halatın içinden kabloyu geçirdim, daha doğal bir görünüm ortaya çıktı” diye konuştu.

Sukabaklarının çok kalıcı bir malzeme olduğunu belirten Baktimur, “Eski yıllarda değişik amaçlı kullanım alanları vardı. Hamam tasları yapıldığı gibi, yüzme amaçlı olarak bile kullanılıyordu. 120 yıldır bozulmadan kalan sukabaklarının olduğunu biliyorum. Günümüzde sukabaklarının aydınlatma ve çeşitli amaçlarla kullanılması sektör haline geldi. Amacına uygun, özel olarak sukabakları üretiliyor. Su kabaklarının pek çok çeşidi bulunuyor. Çift boğum, düz kabak, armut kabak ve gülle kabak gibi çeşitleri var. ‘Gülle’ olarak tabir edilen kabaklar, çanta yapımında kullanılıyor. Çok az sayıda ve özel olarak üretiliyor. Hatay’dan getirtiyorum” dedi.

 


Bu haber 287 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

yes mi, no mu?

Centaur Organizasyon © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Centaur Organizasyon