Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Datça Çocuk Sevgi Evi için ilk adım atıldı
Gündem
2017-02-13 18:59

Datça Çocuk Sevgi Evi için ilk adım atıldı

Datça’da, dokuz yıldır kadınların işgücüne daha bilinçli katılımları ve aktif istihdamda yeterince yer almalarını sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdüren, Kadın İşgücünü Geliştirme ve Yaygınlaştırma Derneği (KİGDER),  sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, bu kez Çocuk Sevgi Evi için harekete geçti.

Dadya Dost Bar’da, Çocuk Sevgi Evi’ne gelir sağlamak amacıyla düzenlenen geceye, CHP’li Belediye Başkanı Gürsel Uçar ve çok sayıda davetli katıldı. Gecenin onur konuğu ise sanatçı Süavi oldu. Üç saati aşkın süreyle sahnede kalan sanatçı, projeye tam destek verdiğini açıkladı.

ALTERNATİF MODEL

KİGDER Başkanı Menşure Yavuz, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren kimsesiz ve muhtaç çocuklar için kurulan Çocuk Esirgeme ve Yetiştirme yurtlarının çok önemli sosyal ve kamusal hizmetleri yerine getirdiğine dikkat çekti. Yavuz, “Ancak çağdaş ve toplumsal gelişmelere paralel olarak, bu alanda yeni ve alternatif model arayışları ile bu süreçte özellikle sivil toplum kuruluşları olarak dernek ve vakıfların vizyon, görev ve sorumlulukları ön plana çıkmıştır” dedi.

Çocuk Sevgi Evi modelinin yeni ihtiyaca cevap verebileceğini ifade eden Yavuz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Valilik, Muğla İl Müdürlüğü, Datça Mal Müdürlüğü ve Datça Belediyesi ile ortaklaşa ve koordineli olarak bu işe talip olduklarını belirtti.

Belediye Başkanı Gürsel Uçar ise konuşmasında, başlamanın bir işin yarısı olduğunu hatırlatarak, “Bu gece, Çocuk Sevgi Evi için atılan ilk adımla, işin yarısını gerçekleştirdiğimize inanıyorum” dedi.

Belediye Başkanı Uçar konuşmasının ardından, sahneye çıkan Süavi’ye, KİGDER adına, üzerinde çocuk melek figürü olan bir plaket takdim etti.

ÇOCUKLAR, DÜNYANIN EN MASUM VARLIKLARIDIR

Belediye Başkanı Uçar’ın elinden teşekkür plaketini alan Süavi, “Çocuk dünyanın en masum varlığı ve aynı zamanda hepimizin dünüdür. Bu anlamda onlar ne cinsel objemiz, ne ucuz iş gücümüz,  ne de uşağımızdır. Onlar kişidir, insandır. Onlar yarındır, geleceğimizdir.

Çocukları her türlü istismar edenlere sesleniyorum. Hiçbirinizin vicdanı yok, aklı yok. Muhtemeldir ki, sizde çocukluklarınızda belli arızalardan geldiğiniz için çocuklara bu travmaları yaşatıyorsunuz. Bir toplumun rehabilite edilebilmesi için iddia ediyorum, herkesin çocukluğuna inmek gerekiyor” dedi.

BU İŞİN ÇİMENTOSU OLURUM

Datça’da yapılması planlanan Çocuk Sevgi Evi projesini çok önemsediğini ifade eden Süavi, “Bunca tacizin, tecavüzün, sevgisizliğin olduğu bir yerde; Datça, bir çocuk sevgi evine soyunduysa eğer, örnek alınması gerekir. Öncelikle sıradan bir projeye eşit tutulursa müthiş incinirim.  Devletin dikkatini çekmek adına bir proje örgütlüyorsak ve bu projenin içerisinde, çam sakızı çoban armağanı bir katkı için buradaysam, bu benim için çok itibarlı bir gecedir. Projenin sahiplerini kutluyorum. Bu projenin içerisindeki varlığım, bol sıfırlı keyiflerden öteye bir keyiftir. Ben bu projenin tarihinde, coğrafyasında ve ekonomisinde de varım. Çünkü bu tarz emeğe verilecek hizmet benim için onur madalyasıdır. Ben bu işin kimyasında, çimentosunda, en üst çatısının kiremidinde olurum. Hatta şömineden çıkan dumanında olurum” diye konuştu.

Sanatçının sahnede seslendirdiği istek şarkılar için, derneğe bağışta bulunması yönündeki uygulaması, davetliler tarafından alkışlarla kabul edilerek uygulandı.

 


Bu haber 1485 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

yes mi, no mu?

Centaur Organizasyon © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Centaur Organizasyon