Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Diyetisyen Kocaman, sağlıklı zayıflamanın sırrını açıkladı
Sağlık
2017-01-24 13:28

Diyetisyen Kocaman, sağlıklı zayıflamanın sırrını açıkladı

“Mucize aramayın, düşünmeyin harekete geçin”

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nda görevli Diyetisyen Fatma Kocaman, Datça Belediyesi tarafından düzenlenen, ‘sağlıklı zayıflama’ konulu seminerde yaptığı konuşmada, mucize formül aramak yerine, herkesi hareket etmeye çağırdı.

Ecevit Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerde konuşan Kocaman, şunları söyledi:

“Kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan şok ya da mucizevi diyetler peşinde olmayın.

• Tek tip besine dayalı diyetler (protein diyetleri, karbonhidrat kısıtlayıcı diyetler ya da bol fındık, fıstık, tereyağ yedirten diyetler) yapmayın.

• Ağırlık kaybına sebep olur denilen ilaçlar, bitkiler ya da bitki çaylarından medet ummayın.

• Özel karışımlar, özel diyet ürünleri öneren diyet listeleri yerine yeterli ve dengeli beslenme kurallarına uygun, günlük yaşantıda doğru beslenme alışkanlıkları kazandıracak beslenme programları uygulayın.

• Sağlıklı ağırlık kaybının vücut sarkmadan, su kaybı ve sağlıklı doku kaybı olmadan sadece vücuttan yağ kaybı sağlayarak gerçekleştiğini unutmayın.

Zayıflamaya başlamadan önce ise bu kontrolleri mutlaka yapın, yaptırın!

• Yiyecek günlüğü tutun.

Farkında olmadan yaptığınız tüketimleri görmenizi sağlayan bu yöntemi mutlaka uygulayın..

Gün içerisinde yediğiniz içtiğiniz her şeyi not edin. Aslında gün içerisinde yaptığınız tüketimleri bir masa üzerinde bir taraftan biriktirip görmeniz daha sağlıklı olacaktır. Böylece sağlıksız tüketimlerinizi daha net görmüş olacaksınız.

• Doktor kontrolünden mutlaka geçin.

Sağlıksız bir metabolizma zayıflama konusunda da sorun yaşatacaktır. Metabolik ve hormonal bir değerlendirmeden geçmelisiniz.

İnsülin Direnci, Hipotiroidi, Haşimato Tiroidi (Kronik Tiroidit) gibi hormonal problemler genel sağlığınızı olumsuz etkiledikleri gibi ağırlık kaybını da engelleyecektir.

• Düzenli diyetisyen takibinde olun.

Diyetisyeniniz, kişisel özellikleriniz, yaşam tarzınız ve sağlığınıza/hastalıklarınıza uygun, uygulanabilir ve alışkanlık kazandıracak beslenme programları ile sağlıklı zayıflamanıza yardımcı olacaktır”

Konuşmasının son bölümünde, sağlıklı beslenme konusunda uyarılarda bulunan Kocaman, “Akdeniz tarzı; taze sebze, meyve, zeytinyağı ve çiğ kuruyemişlerin başı çektiği bir beslenme tarzı, her zaman kazanan oluyor. Yani bolca sebze, sınırlı miktarda meyve, iyi yağlar, protein, sür ürünü ve işlenmemiş tahılları tercih edin. Zayıflamak için mucize aramayın. Düşünmeyin hemen harekete geçin” dedi.

 

 


Bu haber 111 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

yes mi, no mu?

Centaur Organizasyon © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Centaur Organizasyon