Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Belediye meclisinde, hastane tartışması
Siyaset
2017-01-06 13:31

Belediye meclisinde, hastane tartışması

Belediye Başkanı Uçar, başhekim İnan’ı sert bir şekilde eleştirdi

“Bir doktora yakışmayan hal ve hareketler sergiliyor”

 

“Söylemleri ile belediye çalışanlarını, meclis üyelerini ve beni, herkesi zan altında bırakıyor”

“Hastanenin açılmasını bir tek Doktor Çağatay değil, 22 bin Datçalı istiyor”

 “Hastanenin eksiklerini gidersinler, yapı kullanım iznini bir dakika geciktirirsem bana yazıklar olsun”

 

Belediye meclisinin Ocak ayı olağan toplantısına, hastane konusu damgasını vurdu. Yapımı altı ay önce biten ve iç donanımı tamamlanan Datça Devlet hastanesi,  Yapı Kullanma İzni alınamadığı için hizmete açılamıyor.

Belediye Başkanı Gürsel Uçar gündem maddelerine geçilmeden önce, meclis üyelerine hitaben yaptığı bilgilendirme konuşmasında, hastanenin bu güne kadar açılamaması ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunurken, Hastane başhekimi Dr. Çağatay İnan’ı sert bir şekilde eleştirdi.

Yeni hastane binasıyla ilgili kendisini rahatsız eden söylemlerin, Belediye meclis üyelerinin kulaklarına da gelebileceğini işaret eden Uçar, “Hastanenin açılışı bir süreçtir. Ve bu süreç devam ediyor. Eksiği çok değil. 7 Haziran 2016 tarihinde, Yapı Kullanma İzin belgesi için belediyemize müracaat ettiler. Yapı Kullanım İzni, hastanenin projeye uygun yapıldığı anlamına gelir. Ancak, projede dolgu alanı olarak görülen yerde, insanların kullanabileceği yaklaşık 180 metrekarelik, bir alan yaratılmış. Bu şekliyle ruhsat versek ne olur? Yarın olası bir olumsuzlukta, belediye sorumlu olacaktır. Tadilat projesi çizilerek sorun aşıldı. Hazırlanan tadilat projesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce onaylanarak bize gönderildi. Şimdi, başta mühendisler olmak üzere müteahhit ve mülkiyet sahiplerinin imzaları gerekiyor. Ancak müteahhidin sicil değişikliği nedeniyle resmi belgelerde ismi yok. Umarım en kısa sürede müteahhidin resmi belgelerde sicili yayınların ve biz de en kısa sürede Yapı Kullanma iznini vermiş oluruz” dedi.

Hastaneyle ilgili resmi süreci özetledikten sonra konuyu Başhekim Çağatay İnan’a getiren Uçar, “Ben sizin için uğraşıyorum diye söylemlerde bulunuyor. Bir doktora yakışmayan, bırakın doktoru bir insana yakışmayan hal ve hareketler sergiliyor. Datça belediyesi çalışanlarını ayağa kaldırmak istiyor. Söylemleri ile belediye çalışanlarını, meclis üyelerini ve beni, herkesi zan altında bırakıyor. Hastanenin açılmasını bir tek Doktor Çağatay değil, 22 bin Datçalı istiyor. Bir defa sen doktorsun, senin görevin yapı kullanım izni olmamalı. Sen mesleğini en iyi şekilde nasıl yapacağını düşün. Hastanenin eksiklerini gidersinler, yapı kullanım iznini bir dakika geciktirirsem bana yazıklar olsun” diye konuştu.

Belediye olarak herhangi bir keyfi uygulamanın söz konusu olmadığının altını çizen Uçar, “Ancak, TOKİ’nin yaptığını belediye incelemez diye de durum söz konusu değil. O zaman yapı kullanma izni yetkisi neden belediyede? Projeye uygunluğu onaylanır bizde hiç beklemeden Yapı Kulanım iznini veririz. Hastanenin açılışını bir gün dahi geciktirmek, kaybedilmiş zamandır. Devlet Hastanesi bir sağlık hizmetidir. Sağlık hizmetlerinde siyaset, sen ben davası güdülmez” diye konuştu.


Bu haber 666 kez okundu.

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

yes mi, no mu?

Centaur Organizasyon © 2016 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Centaur Organizasyon